18 Haziran 2019 Salı

GENÇ OSMAN

15 Eylül 2018, 12:20
GENÇ OSMAN
Seden Filiz GÜLEÇ
 Bağdat'ın kapısını Genç Osman Açtı,
Düşmanın cümlesi önünden kaçtı,
Kelle koltuğunda üç gün savaştı,
Allah Allah deyip geçer Genç Osman...

Kayıkçı Kul Mustafa

İran şahı, Dicle Nehrini geçip Bağdat’ı fetheylemiş, Ehl-i sünnet Müslümanlarına şiddetli eziyetler ve mübarek makamlara karşı hürmetsizlik etmeye başladığı yıllarmış.. Haber Sultan Murad Hana ulaştığında onun da canı sıkılmış, Harp Divanı’nı toplamış ve Bağdat’a sefer için ordunun hazır olmasını dilemiş. Sultan yeniçeri ve sipahilerden başka gönüllülerin de sefere gelmesini istemiş ve bu hususta şöyle buyurmuş:

Ayrıca ulaklar salın her yere Gönüllüler dahi gelsin sefere
Gönüllü olanlar bıyık burmalı Öyle ki, üstünde tarak durmalı Bıyıksız gençlerle Bağdad iline Varamam...
Buyruğum böyle biline Padişahın bu fermanına rağmen gönlü cihad ateşiyle yanan, 18 yaşında, üç aylık evli Genç Osman kendini nefer olarak yazdırmaya gitmiş , gitmiş ama bıyığı çıkmamış Genç Osman’ın.Oysa Murad Han “Bıyıkta tarak duranlar sefere gidecek.”demiş fermanda.Genç çok ısrar edince sefere adı yazılmış. Fakat bu haber padişahın kulağına gidince.Murad Han; “O söz dinlemezden hesap sorayım!” diyerek otağı hümayuna çağırtmış. Osman’ı gören bütün vezirler ve beyler padişahın onu cezalandıracağını düşünerek: “Eyvah bu tüysüz yiğide yazık olacak!” dediler: Osman otağ içre el-pençe divan Gök gibi gürledi Sultan Murad Han Bre bilmez misin eyledik ferman Şol Bağdad üstüne gider olanda Gönüllü olanlar bıyık burmalı Öyle ki üstünde tarak durmalı Bir pençe vuruşta kalkan kırmalı Düşman üzere hamle eder olanda Osman kaşla göz arasında cebinden çıkardığı demir tarağı üst dudağına vurmuş. Demir tarak körpe dudağa saplanıp titreyip durunca ve tarağın dişlerinin dibinden kan damlaları dökülürken, elleri göbeğinin üzerinde göğsü kabarık, başı dik olduğu halde şöyle demiş: Gündüz gece gönlü ayık sultanım Bin Bağdad şehrine layık sultanım İşte tarak işte bıyık sultanım Ölürüm ben, size keder olanda.

4. Murad delikanlının yanına yaklaştı. Tarağın dudağa batmış olduğunu, bunun acısıyla zavallının gözlerinden yaşlar gelmeye başladığını görünce çelik yüreği birden yumuşamış, sinirleri yatışmış. Hatta bu cesaret biraz da hoşuna gitmiş.Munis bir tavır ile: - Senin adın nedir bakalım?

- Osman, şevketlûm. Bu sefer hünkâr sadrazamına hitaben,
- Lala, Osman’ı öncü yiğitlerime serdar ettim. Sonra Osman’a dönmüş.
- Osman’ım, dilerim Allah’tan Bağdat’a ilk giren şahbazım sen olasın!

Genç Osman bundan sonra kırk gün Bağdat muhasarasında cansiperane çarpışıp kırkıncı gün Osmanlı sancağını surlara dikmiş. Bu sırada kolları ve bir rivayete göre de başı kesilmesine rağmen savaşmaya devam ettiği söylenir. Neticede Bağdat’ın kesin olarak elde edilmesinden sonra vasiyetini yaparak toprağa uzanmış: Sözümü iletin ol Murad Hana Din ve devlet için boyandım kana Akşam, sabah her an yolumu gözler Bir taze gelinle bir garip ana Anam gözlemesin artık yolumu İncitmesin benim körpe dulumu Ak sütünü helal etsin oğluna Böylesine arz eyleyin halımı

Türk Halk edebiyatının 17.yüzyıl ozanı Kayıkçı Kul Mustafa , Genç Osman destanı ile bu öyküyü bize ulaştırmış.
Bazen çocuklar bıyığım çıkmadı daha diye üzülüyor da galiba aklıma o yüzden geldi.Aksaraylı Osman’ın kahramanlık hikayesi..

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  ANKET Sonuçlar Tümü

  ?Tuzla denince aklınıza

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SAYFALAR

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV